AROMATERAPIA - SZARLATAŃSTWO CZY MEDYCYNA? 0
AROMATERAPIA - SZARLATAŃSTWO CZY MEDYCYNA?

AROMATERAPIA – SZARLATAŃSTWO CZY MEDYCYNA?

Spróbować napisać o aromaterapii, o której pierwsze wpisy datuje się na ponad 5000 lat temu, w kilkunastu zdaniach, to jak nic nie napisać. Temat jest tak obszerny i bogaty w treści, że już boję się, ile zajmie mi stron. Z drugiej strony, nie przeraża mnie obszerność tematu, kiedy czuję, że potrzeba edukacji w zakresie aromaterapii jest ogromna. Dlaczego? To proste. Mam wrażenie, że kwestia aromaterapii, jako formy medycyny (alternatywnej, ale to wciąż medycyna), wciąż jest traktowana z niedowierzaniem, pobłażliwością, a nawet zaprzeczaniem. Jest to szczególnie trudne do zrozumienia (przynajmniej dla nas), ponieważ aromaterapia, czyli oddziaływanie olejków eterycznych (lub ogółem substancji zapachowych) na psychikę i organizm człowieka poparte jest licznymi, najnowocześniejszymi badaniami opartymi na najbardziej szczegółowych metodach badawczych.

KIEDY TO SIĘ ZACZĘŁO?

Najstarsze (pisane) dokumenty traktujące o aromaterapii zostały odnalezione na sumeryjskich tabliczkach, zapisanych pismem klinowym z Eposem o Gilgameszu z ok. 1500 r p.n.e. Kawał czasu temu...

„Bądź moim kochankiem, przyjdź do mego domu w zapachu cedru. Uczynię się dla ciebie piękniejsza kremem i zapachem grzechu […]”

W powyższym fragmencie wspominany olejek cedrowy już w tamtych czasach był znany i ceniony ze swoich właściwości antyseptycznych i dezynfekujących. Z wyjątkowych właściwości olejku eterycznego cedrowego korzystano również w Starożytnym Egipcie, gdzie używano tegoż olejku do balsamowania mumii. Nic dziwnego, że mumie były tak doskonale zachowane, gdyż słowo antyseptyczny, opisujące właściwości cedru, dosłownie oznacza "przeciw gniciu". Z drewna cedrowego budowano również świątynie, które, właśnie ze względu na właściwości dezynfekujące cedru, stawały się sterylnymi pomieszczeniami chroniącymi wiernych przed różnego rodzaju infekcjami.



Na innych tabliczkach, odnaleziono również zapiski na receptury leków, maści i różnego rodzaju innych mikstur z wykorzystaniem olejków eterycznych z tymianku, cedru, olibanum czy mirtu[1]

Tych kilka przykładów, to zaledwie kropla w morzu licznych świadectw korzystania przez naszych przodków z niesamowitych właściwości olejków eterycznych.

Ale na prehistorii aromaterapia się nie kończy.

Współcześnie z dobrodziejstw olejków eterycznych z powodzeniem korzysta hinduski system medycyny (zarazem najstarszy system leczniczy na świecie, zapoczątkowany już w XII o.n.e.) – czyli Ajurweda, czy medycyna chińska.

Mimo tych zapisków sprzed tysięcy lat potwierdzających konkretny wpływ i działanie olejków eterycznych na organizm człowieka, aromaterapia wciąż spotyka się ogromnym sceptycyzmem i wiele osób nie dowierza w olejki eteryczne i ich moc sprawczą nad naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Czemu się tak dzieje?

Zapewne, jedną z przyczyn jest ogólnie zalew wszelkiego rodzaju informacji, w tym również na temat aromaterapii i olejków eterycznych. Każdy może napisać wszystko - szczególnie w Internecie. Zasadniczo, nie ma instytucji odgórnie kontrolującej merytorykę, jakość i autentyczność newsów, które trafiają do sieci (a szkoda!). Daje to zatem doskonałą bazę dla wszelkiego rodzaju „fake newsów”, które w ostatnich latach mają swoje apogeum. Przeciętna osoba, która pragnie nieco zgłębić temat aromaterapii i olejków eterycznych nie ma innego wyjścia jak tylko opierać się na informacjach zawartych w opisach produktów lub na wiedzy i doświadczeniu sprzedawcy -  a i tej wiedzy sprzedawca nie zawsze niestety ma. Jakby tego było mało, wszystko utrudnia jeszcze zalew produktów, sygnowanych mianem „naturalne”, „bio”, „eko” które z naturalnymi, często oprócz nazwy, nie mają nic wspólnego. Słowem - nie jest łatwo.

A czym TAK NAPRAWDĘ jest aromaterapia? Amerykański słownik Merriam-Webster podaje następującą definicję, w której  zawiera się wszystko.

Aromaterapia [gr. árōma ‘korzenie’, ‘wonne zioła’, therapeía ‘opieka’, ‘leczenie’] to metoda medycyny naturalnej polegającej na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) i/lub skórę (masaż, kąpiel, kompres.

Mimo, że aromaterapia jest znana i stosowana od wieków i w większości przypadków jest bezpieczna, to i tak jak każda dziedzina terapii wymaga wiedzy i praktyki. Tej wiedzy oczekuje się w szczególności od specjalistów korzystających z dobrodziejstw aromaterapii (masażyści czy fizjoterapeuci), producentów i sprzedawców, ale także od wszystkich osób, które chcą zgłębić jej tajniki.

Mam nadzieję, że nasze materiały zainspirują Cię do poznania bliżej aromaterapii, a przede wszystkim ułatwią Ci wejście w ten cudowny i naturalny świat terapii zapachami, który choć znany o 5000 lat ciągle odkrywa swoje nowe oblicza.


--------
[1] Krzew pochodzący z basenu Morza Śródziemnego
Źródła: "Najlepsze olejki eteryczne. Moja aromaterapia" Władysław S.Brud, Iwona Konopacka-Brud
"Podstawy Perfumerii" Władysław S.Brud, Iwona Konopacka-Brud

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl